czwartek, 22 listopada 2007

rozsądek


Przez moj wrazliwy zoladek
zyskalam gwaltownie rozsadek

Moj organizm
upomnial sie o swoje
zjadam porcje jajek za dwoje

Co, jak, dlaczego?
czytaj
kolezanko/kolego.


Czy tego chcesz, czy nie, jajka muszą znaleźć się w twoim jadłospisie, bo są super zdrowe! Ostatnie badania naukowców są jednoznaczne. Jaja mają ogromne walory zdrowotne i są lekkostrawne. Dostarczają wszystkich niezbędnych aminokwasów, witamin i minerałów, szczególnie witaminy B12, ryboflawiny, witaminy E, folacyny i żelaza. Według piramidy zdrowego żywienia, jedno jajko dziennie to niezbędne minimum dla organizmu.
jajo kurze i przepiórcze100% zdrowia i potencji

1 jajo kurze = 5 jaj przepiórczych
energia 70 kcal
białka 6 g
arginina 453 mg; 375 mg (przepiórcze)
tłuszcze 5 g w tym:
kwasy tłuszczowe jednonienasycone 2 g; 1,5 g (przepiórcze)
kwasy nacycone 1,5 g; 2 g
wielonienasycone 0,7 g; 0,5 g
węglowodany 0
cholesterol 210 mg; 330 mg (przepiórcze)

% dziennego zapotrzebowania przy diecie 2000 kcal
wit A 8%; 5%
wit E 6%; 0,5%
wit D 2%; 0
tiamina 2%; 5%
ryboflawina 15%; 20%
niacyna 6%; 0
wit. B6; 5%
kwas foliowy 15%; 5%
wit B12 30%; 10%
kwas pantotenowy 15%; 10%
Fosfor 6%; 10%
Magnez 2%; 1%
Żelazo 2%; 10%
Cynk 5%; 5%
Cholina 22%
Selen 30%; 45%
Luteina i zeakasantyna 165 mcg (% dzienego zapotrzebowania nie jest ustalony); 150 mcg

maksimum treści

Jajko jest produktem wyjątkowo bogatym we wszystkie składniki potrzebne organizmowi, do prawidłowego funkcjonowania, a do tego ma mało kalorii. Doskonale odchudza i podkręca przemianę materii: to zasługa białek, witamin i składników mineralnych. Jajko jest też źródłem witaminy B12, zapobiegającej depresji. Zjedzenie 2 jajek to zastrzyk witaminy E (18% dziennego zapotrzebowania), która zapobiegnie chorobom serca i ochroni skórę przed promieniami UV. Witamina A z żółtka to porcja w sam raz, aby wzmocnić rogówkę i o zmroku wyraźnie widzieć (ważne dla kierowców). Z kolei witamina D ułatwi przyswajanie wapnia z diety.

dobre dla oczu!

Zmiany degeneracyjne plamki żółtej (AMD) to choroba, która atakuje podstępnie i kończy się utratą wzroku w późnym wieku. Szczególnie upodobała sobie tych, którzy zbyt wiele czasu spędzają przed komputerem, palą papierosy i źle sie odżywiają. Jednym ze sprawdzonych sposobów zapobiegania chorobom oczu jest dieta bogata w związki potrafiące wyłapać wolne rodniki w siatkówce, naczyniach krwionośnych i neuronach oka. Należą do nich luteina i zeaksantyna obecne w żółtku. Już w diecie 25-latka powinny się one znaleźć w ilości 6-10 mg dziennie. Ostatnie wyniki badań opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wskazują, że karotenoidy z żółtka jaj są znacznie skuteczniejsze od tych pochodzących ze źródeł roślinnych czyli szpinaku czy brokułów.

zdrowe dla serca

Ostatnie badania amerykańskich naukowców prowadzone w Harwardzkiej Szkole Zdrowia Publicznego przez prof. Willeta oraz na Uniwersytecie w Arizonie rozgrzeszają jajko jako winne powstawania miażdżycy. Pokazują, że to nie cholesterol (np. z żółtka) jest przyczyną chorób serca, ale nasycone kwasy tłuszczowe, których akurat w jajku jest niewiele. Dlatego aktualnie zalecenia dla zdrowego serca mówią, by kontrolować w diecie ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, a nie jaj. Jajko zawiera lecytynę, substancję która ma zdolność rozpuszczania tłuszczu i zmniejszenia jego cząstek w krwioobiegu, a także obniżania poziomu cholesterolu we krwi.

polecane jako antydepresant

Po jajecznicy czujesz się błogo, masz przypływ sił witalnych oraz ochotę na naukę? To zasługa choliny z żółtka, związku potrzebnego do produkcji neurotransmitera acetylocholiny. Jej poziom obniża się w stresie oraz podczas intensywnej nauki i wysiłku fizycznego. Substancja ta umożliwia sprawne przewodzenie bodźców w systemie nerwowym i mózgu oraz ułatwia koncentrację i procesy zapamiętywania. Jajecznica na śniadanie przed egzaminem lub na kolację przed długą nauką, pomoże ci opanować więcej materiału w krótszym czasie.

przepiórcze czy kurze?

Jaja przepiórek mają wyśmienity smak i efektowny wygląd, jednak nie różnią się wartością odżywczą od kurzych. Hodowcy przepiórek twierdzą jednak, że potrawy z jaj tych ptaków pomagają w leczeniu astmy, cukrzycy, zaburzeń nerwowych, bronchitu, anemii, chorób nerek i wątroby a regularnie spożywane są afrodyzjakiem. To zasługa aminokwasu argininy, który zwiększa odczuwanie rozkoszy i witamin wspomagających układ nerwowy... jajka przepiórcze mają ich tyle samo co kurze.

Iza Czajka

Samo Zdrowie 04. 2006

3 komentarze:

  1. I wish not approve on it. I think nice post. Expressly the title attracted me to review the unscathed story.

    OdpowiedzUsuń
  2. Amiable post and this mail helped me alot in my college assignement. Say thank you you for your information.

    OdpowiedzUsuń
  3. Brim over I to but I think the list inform should acquire more info then it has.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli tylko chcesz, zostaw tu swój ślad w postaci słów.